Wychowawca przedszkolny – kim jest?

Praca wychowawcy przedszkolnego, czy też nauczyciela to bardzo duża odpowiedzialność. Owa odpowiedzialność rozumiana jest jednak dwojako. Z jednej strona mowa tutaj o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży, które to w końcu są pod opieką nauczyciela.

Z drugiej jednak, wychowawca pełni bardzo istotną rolę w procesie wychowania dzieci, ponieważ ma nie bardzo duży wpływ. Posiadając tę wiedzę należy wykorzystać ją w taki sposób, aby oddziaływać jak najbardziej pozytywnie na dzieci, dając im nie tylko wiedzę, ale też ciepło, radość i zrozumienie. Aby formalnie móc zostać wychowawcą przedszkolnym trzeba oczywiście ukończyć odpowiednie studia, a konkretnie pedagogikę wczesnoszkolną z wychowaniem przedszkolnym.

Oprócz tego kierunku, można jednak zdecydować się na jeden z wielu pokrewnych, pod warunkiem że będzie on zgodny z warunkami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w tej sprawie. Warto pamiętać, że poza samymi studiami warto również dokształcać się w ciągu całej kariery, decydując się na różnego rodzaju kursy, szkolenia, czy studia podyplomowe. Dzięki temu zyskuje się nowe kompetencje, które mogą znacznie wpłynąć na podniesienie jakości obecnej pracy.

Cechy dobrego wychowawcy przedszkolnego

Odpowiedni nauczyciel powinien przede wszystkim być cierpliwy oraz wyrozumiały. Jako że dzieci są naprawdę bardzo różne, ze względu na swój temperament, zainteresowania, wychowanie, czy problemy zdrowotne, ważne aby wychowawca starał się traktować je w odpowiedni sposób. Cierpliwość to z pewnością ta cecha, która idealnie opisuje każdego wychowawcę przedszkolnego, szczególnie podczas leżakowania, czy takich czynności jak mycie zębów.

Poza tym, szczególnie dla dzieci ważne jest, aby wychowawca posiadał pewien autorytet. Każdy nauczyciel przedszkolny powinien być także czuły, ciepły i pełen empatii. W końcu pracuje on z dziećmi, które to jak nikt inny uwielbiają demonstrować swoje uczucia, nawet te najbardziej skrajne.

Empatia może pomóc w ich zrozumieniu oraz budowaniu wspólnych relacji opartych na zaufaniu i życzliwości. Bez wątpienia, nauczyciel w przedszkolu powinien być bardzo kreatywny i pełen wyobraźni. Tylko w taki sposób będzie w stanie nadążyć za temperamentem dzieci poprzez organizowanie w ciekawy sposób ich czasu.

magiczny dywan w szkole