Jakie wymogi musi spełniać zdjęcie do dowodu?

Dzięki postępującej technologii, we współczesnych czasach można zaryzykować stwierdzenie, że każdy z nas w ciągu swojego życia znajduje się na setkach, jeśli nie tysiącach, zdjęć. Fotografowanie w mniej lub ważnych momentach życia stało się tak naturalne, że nie przywiązujemy do niego zbyt dużej wagi. Od czasu do czasu musimy jednak znaleźć się również na bardziej formalnym zdjęciu, na przykład takim do dowodu osobistego. Wtedy zwykle zaczynamy zastanawiać się, jakie wymogi powinno spełnić. Choć często kusi nas, żeby umieścić na dokumencie perfekcyjne zdjęcie z czasów młodości, należy pamiętać, że nie będzie to dobrze widziane. Fotografia na dowodzie powinna być jak najbardziej aktualna.

Oznacza to, że zdjęcie powinno zostać wykonane nie wcześniej niż w ciągu sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku o wydanie dokumentu. Powinna być na nim widoczna cała głowa, do górnej części barków, z odsłoniętym owalem twarzy oraz linii uszu. Twarz powinna zajmować około 70-80% całej fotografii. Na zdjęciu dowodowym nie mogą znaleźć się elementy, które będą utrudniać rozpoznanie postaci. Ze względu na to należy unikać nakryć głowy czy ciemnych okularów. Tego rodzaju dodatki można wykorzystać tylko w wyjątkowych sytuacjach.

hydraulik legionowo https://mecenas-lodz.com.pl/uslugi/prawo-karne-wykonawcze/ https://szymonbrodziak.com/pl/blog/co-to-jest-fotografia-artystyczna