Co można poprawić u chirurga
Chirurgia plastyczna stwarza ogromne możliwości związane z poprawą wyglądu, co nie oznacza, że umiar nie jest wskazany. Istnieje bowiem zjawisko uzależnienia od operacji plastycznych, którego ofiarą padają chociażby niektóre gwiazdy estrady. Jeśli więc nie chcemy iść w ślady Michaela Jacksona, nie powinniśmy nadużywać tego typu rozwiązań. Prawda jest taka, że w polskich i nie tylko polskich realiach na tego rodzaju opcję decydują się głównie osoby zamożne.
Operacje plastyczne dedykowane typowo poprawie wyglądu nie są bowiem co do zasady refundowane przez NFZ – poza ściśle określonymi wyjątkami znajdującymi swoje odbicie w przepisach. Chodzi na przykład o korekty podyktowane przebytą ciążą lub poważnymi wypadkami i wynikającymi z nich deformacjami. Ludzie chcą, aby ich wygląd był coraz lepszy i jest wiele sposobów na osiągnięcie takiego efektu. Jednym z nich jest stosowanie odpowiednich kosmetyków lub też poddawanie się mniej inwazyjnym zabiegom z zakresu kosmetologii lub dermatologii estetycznej.
Ich skuteczność bywa rozmaita i jest w praktyce zależna od licznych uwarunkowań. Co innego, gdy chcemy poddać się bardziej konkretnej, głębszej ingerencji. Mowa przede wszystkim o aspekcie związanym z chirurgią plastyczną. Tu gama możliwości jest również bardzo duża, co widać na całym świecie.
Chirurg może wiele, ale zachowajmy rozsądek Pacjenci zainteresowani wykonaniem korekcji chirurgicznych związanych z wyglądem mogą wybierać spośród bardzo szerokiej gamy specjalistów zatrudnionych w klinikach chirurgii plastycznej. Jakie usługi realizują? Przede wszystkim trzeba tu wskazać te związane z korekcją nosa, zmianą wyglądu piersi (w tym wszczepieniem implantów silikonowych), odsysaniem tkanki tłuszczowej czy na przykład korektą wyglądu twarzy – zwłaszcza rysów. Potencjał jest ogromny, a stosowne placówki medyczne nie mogą narzekać na brak zainteresowania i to pomimo faktu, że cena realizowanych zabiegów nie zalicza się do niskich. Oczywiście chirurgia plastyczna, choć zazwyczaj praktykowana komercyjnie, pozostaje gałęzią medycyny.
Oznacza to, że lekarz zajmujący się zabiegami tego rodzaju powinien zwracać uwagę również na czysto medyczne aspekty. Powinien zadać sobie pytanie, czy dana osoba w ogóle kwalifikuje się do przeprowadzenia danej ingerencji. Może się bowiem okazać, że jest zupełnie inaczej. Wymaga to uczciwego podejścia od chirurga, który musi patrzeć również na realne przesłanki związane już w całej rozciągłości z medycyną.
Ich pominięcie mogłoby mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta zainteresowanego operacją.